| Manufacturer Part Number: | DSA35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1200V (1.2kV) 49A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSA35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSA35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSA35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSA35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSA35-12A is new and unused, you can buy DSA35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSA35-12A.
| BAV170E6359HTMA1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV170E6359HTMA1.pdf | |
| MMBZ5257C-G3-08 | Zener Diode 33V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5257C-G3-08.pdf | |
| M2GL010S-1TQ144I | IC FPGA 84 I/O 144TQFP | M2GL010S-1TQ144I.pdf | |
| R5F3640DNFA#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/64 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | R5F3640DNFA#U0.pdf | |
| MAX4267ESA+T | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX4267ESA+T.pdf | |
| 74AUP2G0604GWH | Inverter IC 2 Channel Open Drain SC-88 | 74AUP2G0604GWH.pdf | |
| 74GTLPH16945VRE4 | Mixed Signal Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TVSOP | 74GTLPH16945VRE4.pdf | |
| AP3608EM-G1 | LED Driver IC 8 Output DC DC Regulator PWM Dimming 100mA 20-SOIC | AP3608EM-G1.pdf | |
| LM25066IPSQX/NOPB | Base Station-Networking Line Cards, Servers PMIC 24-WQFN (4x5) | LM25066IPSQX/NOPB.pdf | |
| MAX819LESA+ | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | MAX819LESA+.pdf | |
| RT9172-33GG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A SOT-223 | RT9172-33GG.pdf | |
| TPS79147DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 100mA SOT-23-5 | TPS79147DBVR.pdf | |
| S-1142A28I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 6-HSOP | S-1142A28I-E6T1U.pdf | |
| ADP1707ARDZ-1.2-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 8-SOIC-EP | ADP1707ARDZ-1.2-R7.pdf |