| Manufacturer Part Number: | DSAI17-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9020 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI17-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI17-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI17-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI17-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI17-12A is new and unused, you can buy DSAI17-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI17-12A.
| DSEP2X31-12A | Diode Array 2 Independent Standard 1200V (1.2kV) 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEP2X31-12A.pdf | |
| MBRF20045 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 100A Chassis Mount TO-244AB | MBRF20045.pdf | |
| RB521ES-30T15R | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RB521ES-30T15R.pdf | |
| FDG6306P | MOSFET 2P-CH 20V 0.6A SC70-6 | FDG6306P.pdf | |
| PIC24FJ16MC102-I/ML | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ16MC102-I/ML.pdf | |
| D12322RVTE20V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 120-TQFP (14x14) | D12322RVTE20V.pdf | |
| MC10E143FNR2G | IC REGISTER HOLD 9BIT ECL 28PLCC | MC10E143FNR2G.pdf | |
| SN74HC257D | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74HC257D.pdf | |
| 7024L30J8 | IC SRAM 64KBIT 30NS 84PLCC | 7024L30J8.pdf | |
| CY7C025AV-25AXCT | IC SRAM 128KBIT 25NS 100TQFP | CY7C025AV-25AXCT.pdf | |
| M57161L-01 | IC GATE DRVR FOR IGBT MOD | M57161L-01.pdf | |
| TLVH431AQDBZT | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1% 70mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TLVH431AQDBZT.pdf | |
| LP3997MM-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA 8-VSSOP | LP3997MM-3.3/NOPB.pdf |