| Manufacturer Part Number: | DSAI17-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9016 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.6KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI17-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI17-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI17-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI17-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI17-16A is new and unused, you can buy DSAI17-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI17-16A.
| 525R-11LF | IC PECL CLK USER CONFIG 28-SSOP | 525R-11LF.pdf | |
| ICE65L08F-TCB196I | IC FPGA 150 I/O 196CSBGA | ICE65L08F-TCB196I.pdf | |
| PIC24EP64GP206-E/MR | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24EP64GP206-E/MR.pdf | |
| PIC18LF4525-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18LF4525-I/P.pdf | |
| EFM32LG980F256-QFP100T | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EFM32LG980F256-QFP100T.pdf | |
| SN74AHC374NSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74AHC374NSR.pdf | |
| SN74ABT574ANSRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74ABT574ANSRG4.pdf | |
| AT29C020-90PC | IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP | AT29C020-90PC.pdf | |
| STCS05DR | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 500mA 8-SO | STCS05DR.pdf | |
| BTS5682EAUMA1 | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) SPI Dimming 24A PG-DSO-36 | BTS5682EAUMA1.pdf | |
| ISL6504CBN | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 16-SOIC | ISL6504CBN.pdf | |
| MC33164D-5R2 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | MC33164D-5R2.pdf | |
| MP28116DQ-LF-Z | IC REG BUCK SYNC 6V 2A | MP28116DQ-LF-Z.pdf |