| Manufacturer Part Number: | DSAI17-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1800V (1.8kV) 25A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI17-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI17-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI17-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI17-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI17-18A is new and unused, you can buy DSAI17-18A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI17-18A.
| SMAJ5923E3/TR13 | Zener Diode 8.2V 3W ±20% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5923E3/TR13.pdf | |
| VS-VSKN41/10 | SCR Module 1000V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKN41/10.pdf | |
| MPS3638A | TRANS PNP 25V 0.5A TO92 | MPS3638A.pdf | |
| XC2S30-6CSG144C | IC FPGA 92 I/O 144CSBGA | XC2S30-6CSG144C.pdf | |
| C8051F005-GQ | 8051 C8051F00x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F005-GQ.pdf | |
| PIC16LC773/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16LC773/SO.pdf | |
| CYP15G0101DXB-BBXI | Telecom IC 100-TBGA (11x11) | CYP15G0101DXB-BBXI.pdf | |
| 72205LB10J8 | IC FIFO 256X18 SYNC 10NS 68-PLCC | 72205LB10J8.pdf | |
| 74AUP1G09GM,115 | AND Gate IC 1 Channel Open Drain 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AUP1G09GM,115.pdf | |
| LNK632DG-TL | Converter Offline Flyback Topology 105kHz SO-8C | LNK632DG-TL.pdf | |
| ZRB500F01TA | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZRB500F01TA.pdf | |
| BD9151MUV-E2 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 1.8V 2 Output 1.5A 16-VFQFN Exposed Pad | BD9151MUV-E2.pdf | |
| BD3507HFV-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.65 V ~ 2.7 V 550mA 6-HVSOF | BD3507HFV-TR.pdf | |
| ADP7118ARDZ-5.0-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 200mA 8-SOIC-EP | ADP7118ARDZ-5.0-R7.pdf | |
| BA09ST | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 1A TO-220FP-5 | BA09ST.pdf |