| Manufacturer Part Number: | DSAI35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9299 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 49A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI35-12A is new and unused, you can buy DSAI35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI35-12A.
| BAS16XV2T5G | DIODE GEN PURP 75V 200MA SOD523 | BAS16XV2T5G.pdf | |
| VS-VSKE166/08PBF | Diode Standard 800V 165A Chassis Mount INT-A-PAK | VS-VSKE166/08PBF.pdf | |
| 1SMB5923BT3 | Zener Diode 8.2V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5923BT3.pdf | |
| BTA316B-800E,118 | TRIAC SENS GATE 800V 16A D2PAK | BTA316B-800E,118.pdf | |
| AT89C51IC2-RLRIM | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 60MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-VQFP (10x10) | AT89C51IC2-RLRIM.pdf | |
| PIC32MZ0512EFK064T-I/MR | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MZ0512EFK064T-I/MR.pdf | |
| SP3232ECN-L/TR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SP3232ECN-L/TR.pdf | |
| NJM2783V-TE1 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 14-SSOP | NJM2783V-TE1.pdf | |
| IS42S32160F-6BL-TR | IC SDRAM 512MB 166MHZ 90BGA | IS42S32160F-6BL-TR.pdf | |
| MT29F512G08CMCABK7-6:A TR | IC FLASH NAND 64GX8 VLGA | MT29F512G08CMCABK7-6:A TR.pdf | |
| TNY278PG | Converter Offline Flyback Topology 132kHz DIP-8B | TNY278PG.pdf | |
| SSL5237BTE/1Y | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Triac Dimming 800mA 8-HSO | SSL5237BTE/1Y.pdf | |
| MAX16021LTER+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 16-TQFN (4x4) | MAX16021LTER+T.pdf | |
| S-1701W1815-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701W1815-U5T1G.pdf | |
| LTC3676HUJ-1#PBF | - Converter, i.MX6 Voltage Regulator IC 7 Output 40-QFN (6x6) | LTC3676HUJ-1#PBF.pdf |