| Manufacturer Part Number: | DSAI35-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9236 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.6KV 49A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI35-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI35-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI35-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI35-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI35-16A is new and unused, you can buy DSAI35-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI35-16A.
| CDSV-20-G | DIODE GEN PURP 150V 200MA SOD323 | CDSV-20-G.pdf | |
| BCW61DMTF | TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 | BCW61DMTF.pdf | |
| MPSA56RLRAG | TRANS PNP 80V 0.5A TO92 | MPSA56RLRAG.pdf | |
| IRFIBC40GPBF | MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220FP | IRFIBC40GPBF.pdf | |
| 95V857AG | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | 95V857AG.pdf | |
| CY7B992-7JXCT | IC CLK BUFF SKEW 8OUT 32PLCC | CY7B992-7JXCT.pdf | |
| MAX149ACAP | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX149ACAP.pdf | |
| M4A3-384/160-14YI | IC CPLD 384MC 14NS 208QFP | M4A3-384/160-14YI.pdf | |
| ZGP323HSP2808G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323HSP2808G.pdf | |
| INA117KU/2K5G4 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA117KU/2K5G4.pdf | |
| 72V275L15TFGI | IC FIFO SS 32768X18 15NS 64STQFP | 72V275L15TFGI.pdf | |
| CD74HC4002PW | NOR Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | CD74HC4002PW.pdf | |
| 24AA64-E/P | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA64-E/P.pdf | |
| TOP245GN-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz SMD-8B | TOP245GN-TL.pdf | |
| ISL61851LIBZ-T | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-SOIC | ISL61851LIBZ-T.pdf |