| Manufacturer Part Number: | DSAI35-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1800V (1.8kV) 49A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI35-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI35-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI35-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI35-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI35-18A is new and unused, you can buy DSAI35-18A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI35-18A.
| 10CTQ150STR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 10CTQ150STR.pdf | |
| SK18E3/TR13 | Diode Schottky 80V 1A Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SK18E3/TR13.pdf | |
| MMBZ5263C-HE3-08 | Zener Diode 56V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5263C-HE3-08.pdf | |
| Q6008LTTP | TRIAC INT TRIGGER 600V 8A TO220 | Q6008LTTP.pdf | |
| NTMFS4927NCT1G | MOSFET N-CH 30V 8SOFL | NTMFS4927NCT1G.pdf | |
| TLC0820AIN | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-PDIP | TLC0820AIN.pdf | |
| ATSAMC21J15A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C21 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | ATSAMC21J15A-AUT.pdf | |
| ADG774BRZ | 4 Circuit IC Switch 2:1 2.2 Ohm (Typ) 16-SOIC | ADG774BRZ.pdf | |
| LMV358IPT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | LMV358IPT.pdf | |
| SN74ALS620ADW | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS620ADW.pdf | |
| MAX6335US20D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | MAX6335US20D3+T.pdf | |
| MAX6385XS31D7-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS31D7-T.pdf | |
| TPS40190DRCRG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-VSON (3x3) | TPS40190DRCRG4.pdf | |
| AP2129K-1.2TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-23-5 | AP2129K-1.2TRG1.pdf |