| Manufacturer Part Number: | DSDI60-14A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1400V (1.4kV) 63A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSDI60-14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSDI60-14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 63A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 4.1V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 1400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSDI60-14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSDI60-14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSDI60-14A is new and unused, you can buy DSDI60-14A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSDI60-14A.
| DFL1506S-E3/77 | DIODE GPP 1.5A 600V LOPRO 4SMD | DFL1506S-E3/77.pdf | |
| VS-HFA30PB120HN3 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 30A Through Hole TO-247AC Modified | VS-HFA30PB120HN3.pdf | |
| 1N4734UR-1 | Zener Diode 5.6V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB | 1N4734UR-1.pdf | |
| PS22A73 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 10A 42-DIP Power Module | PS22A73.pdf | |
| AO4892 | MOSFET 2N-CH 100V 4A 8SOIC | AO4892.pdf | |
| SI5338N-A-GM | IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN | SI5338N-A-GM.pdf | |
| CY2DP1502ZXCT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1.5GHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | CY2DP1502ZXCT.pdf | |
| 843004AG-125LFT | IC SYNTHESIZER LVPECL 24TSSOP | 843004AG-125LFT.pdf | |
| MK2732-06GLF | IC VCXO/MULTIPLIER 16-TSSOP | MK2732-06GLF.pdf | |
| ATTINY20-XU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (1K x 16) FLASH 14-TSSOP | ATTINY20-XU.pdf | |
| MAXQ613X-0000+ | MAXQ® Microcontroller IC 16-Bit 12MHz 48KB (48K x 8) FLASH Diesale | MAXQ613X-0000+.pdf | |
| INA155UA | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | INA155UA.pdf | |
| TDA20142/2,518 | IC HDMI INTERFACE 28-HVQFN | TDA20142/2,518.pdf | |
| SN74LVC1G17DBVTG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-23-5 | SN74LVC1G17DBVTG4.pdf | |
| SN74LVT245BDWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVT245BDWE4.pdf |