| Manufacturer Part Number: | DSEC30-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 15A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEC30-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEC30-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.67V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 300V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEC30-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEC30-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEC30-03A is new and unused, you can buy DSEC30-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEC30-03A.
| FDS3682 | MOSFET N-CH 100V 6A 8SOIC | FDS3682.pdf | |
| 8N3SV75LC-0172CDI8 | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0172CDI8.pdf | |
| PADC34J45IRGZT | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | PADC34J45IRGZT.pdf | |
| DSPIC30F2012-20E/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | DSPIC30F2012-20E/ML.pdf | |
| MCF52213AE50 | Coldfire V2 MCF5221x Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF52213AE50.pdf | |
| USB2502-HT | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 48-TQFP | USB2502-HT.pdf | |
| LM6144BIM/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LM6144BIM/NOPB.pdf | |
| CD74HC40103E | IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16-DIP | CD74HC40103E.pdf | |
| AT34C02N-10SC | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | AT34C02N-10SC.pdf | |
| MIC5800YM | IC DRVR LATCH 4BIT PAR IN 14SOIC | MIC5800YM.pdf | |
| TPS54315QPWPREP | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54315QPWPREP.pdf | |
| MIC33164YGJ-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 1A 20-PowerTFQFN | MIC33164YGJ-TR.pdf | |
| AN78L15M | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 100mA 3-HSIP | AN78L15M.pdf | |
| ADP3335ARM-3.3-RL7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 8-MSOP | ADP3335ARM-3.3-RL7.pdf | |
| MIC5216-4.0BM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 500mA SOT-23-5 | MIC5216-4.0BM5-TR.pdf |