| Manufacturer Part Number: | DSEI12-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9346 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 14A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI12-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI12-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 14A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 16A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI12-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI12-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI12-06A is new and unused, you can buy DSEI12-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI12-06A.
| SS10P4C-M3/86A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS10P4C-M3/86A.pdf | |
| MMO62-12IO6 | SCR Module 1200V 39A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MMO62-12IO6.pdf | |
| MSB710-RT1 | TRANS PNP 50V 0.5A SC-59 | MSB710-RT1.pdf | |
| AUIRFS3307Z | MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK | AUIRFS3307Z.pdf | |
| 8N4DV85EC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz, 696.4215MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0012CDI.pdf | |
| 8N4DV85KC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz, 696.4215MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0012CDI.pdf | |
| LTC2256CUJ-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2256CUJ-12#PBF.pdf | |
| PIC16F1934-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16F1934-I/ML.pdf | |
| M38234G4FP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) QzROM 80-QFP (14x20) | M38234G4FP#U0.pdf | |
| SN75LP1185DWR | 3/5 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75LP1185DWR.pdf | |
| TSV622IST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSV622IST.pdf | |
| SN74AHCT245DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT245DW.pdf | |
| MC100EP51MNR4G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8DFN | MC100EP51MNR4G.pdf | |
| STWD100NYWY3F | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | STWD100NYWY3F.pdf | |
| TPS3823-30DBVR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3823-30DBVR.pdf |