| Manufacturer Part Number: | DSEI20-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9872 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 17A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI20-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI20-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 17A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.15V @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 750µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI20-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI20-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI20-12A is new and unused, you can buy DSEI20-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI20-12A.
| 240NQ020-1 | Diode Schottky 20V 240A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module) | 240NQ020-1.pdf | |
| AD7276BRM | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7276BRM.pdf | |
| AD8403ARU1 | Digital Potentiometer 1k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD8403ARU1.pdf | |
| A42MX24-2TQG176 | IC FPGA 150 I/O 176TQFP | A42MX24-2TQG176.pdf | |
| DG442ETE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-TQFN (5x5) | DG442ETE+T.pdf | |
| SY10E141JZ-TR | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC | SY10E141JZ-TR.pdf | |
| 93AA86C-I/MS | IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8MSOP | 93AA86C-I/MS.pdf | |
| ADP1864AUJZ-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC TSOT-23-6 | ADP1864AUJZ-R7.pdf | |
| TL1451AMDREP | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | TL1451AMDREP.pdf | |
| S-1315D39-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.9V 200mA SOT-23-5 | S-1315D39-M5T1U3.pdf | |
| LP2967ITP-2830/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3V 150mA 8-uSMD | LP2967ITP-2830/NOPB.pdf | |
| NCP3985SN33T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 5-TSOP | NCP3985SN33T1G.pdf |