| Manufacturer Part Number: | DSEI60-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9960 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 69A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 69A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-02A is new and unused, you can buy DSEI60-02A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-02A.
| GHXS020A060S-D1E | MOD SBD BRIDGE 600V 20A SOT227 | GHXS020A060S-D1E.pdf | |
| SIDC14D60E6 | Diode Standard 600V 30A (DC) Surface Mount Sawn on foil | SIDC14D60E6.pdf | |
| SMBJ4762C/TR13 | Zener Diode 82V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4762C/TR13.pdf | |
| JANTX1N3045DUR-1 | Zener Diode 110V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N3045DUR-1.pdf | |
| 2SA1774T1G | TRANS PNP 50V 0.1A SC75 | 2SA1774T1G.pdf | |
| IRG7T15FF12Z | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 30A 210W Chassis Mount EZIRPACK 1™ | IRG7T15FF12Z.pdf | |
| CY28442ZXC-2 | IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP | CY28442ZXC-2.pdf | |
| SIM3L154-C-GM | ARM® Cortex®-M3 SiM3L1xx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 40-QFN (6x6) | SIM3L154-C-GM.pdf | |
| PIC18LF26K80T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF26K80T-I/SO.pdf | |
| ZGP323LSP4016C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | ZGP323LSP4016C.pdf | |
| IDT79RC32V334-133BBGI | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 133MHz 256-PBGA (17x17) | IDT79RC32V334-133BBGI.pdf | |
| A2F200M3F-1FGG256 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops 256KB 64KB 100MHz 256-FBGA (17x17) | A2F200M3F-1FGG256.pdf | |
| 74V1T66CTR | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-323-5 | 74V1T66CTR.pdf | |
| GS6080-INTE3 | 1/0 Driver 16-QFN (4x4) | GS6080-INTE3.pdf | |
| TW2809-BC1-GR | Audio, Video Decoder IC | TW2809-BC1-GR.pdf |