| Manufacturer Part Number: | DSEI60-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9299 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-06A is new and unused, you can buy DSEI60-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-06A.
| CDBV6-00340TI-G | Diode Array 3 Independent Schottky 40V 30mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | CDBV6-00340TI-G.pdf | |
| 1N5956APE3/TR12 | Zener Diode 200V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5956APE3/TR12.pdf | |
| L2006L5 | TRIAC SENS GATE 200V 6A TO220 | L2006L5.pdf | |
| BUL45 | TRANS NPN 400V 5A TO220AB | BUL45.pdf | |
| BFL4026 | MOSFET N-CH 900V 3.5A TO-220FI | BFL4026.pdf | |
| PL123-09NSI-R | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 134MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL123-09NSI-R.pdf | |
| 854110AYILF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 16MHz 32-LQFP | 854110AYILF.pdf | |
| CY23S05SXC-1 | IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC | CY23S05SXC-1.pdf | |
| MAX154AEWG | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Flash 24-SOIC | MAX154AEWG.pdf | |
| MCP47FEB01A3T-E/ST | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB01A3T-E/ST.pdf | |
| TM4E129BNCZADI3 | IC MCU C-SERIES ARM M-4 | TM4E129BNCZADI3.pdf | |
| MC908GZ48CFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908GZ48CFUE.pdf | |
| PIC16LC620AT-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC620AT-04I/SO.pdf | |
| SN65LBC031DG4 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65LBC031DG4.pdf | |
| MAX981CUA+T | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-uMAX | MAX981CUA+T.pdf |