| Manufacturer Part Number: | DSEP15-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 300V 15A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP15-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP15-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.68V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 350 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP15-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP15-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP15-03A is new and unused, you can buy DSEP15-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP15-03A.
| TZM5224B-GS08 | Zener Diode 2.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5224B-GS08.pdf | |
| BZT52B6V8-HE3-08 | Zener Diode 6.8V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B6V8-HE3-08.pdf | |
| STI21NM60ND | MOSFET N-CH 600V 17A I2PAK | STI21NM60ND.pdf | |
| R5F1006CASP#X0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F1006CASP#X0.pdf | |
| 74LVC1G384GF,132 | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74LVC1G384GF,132.pdf | |
| MAX274BCWI | IC FILTER ANALOG 8TH-ORDR 28SOIC | MAX274BCWI.pdf | |
| TPA6130A2YZHR | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 16-DSBGA (2x2) | TPA6130A2YZHR.pdf | |
| LM2904AVQDRG4Q1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM2904AVQDRG4Q1.pdf | |
| LM7171BIMX/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LM7171BIMX/NOPB.pdf | |
| THS4031CDRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4031CDRG4.pdf | |
| MC10EP17DWG | IC RCVR/DRVR QUAD ECL DFF 20SOIC | MC10EP17DWG.pdf | |
| 7134SA55P | IC SRAM 32KBIT 55NS 48DIP | 7134SA55P.pdf | |
| TOP247YN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz TO-220-7C | TOP247YN.pdf | |
| LTC2901-2CGN#PBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 4 Channel 16-SSOP | LTC2901-2CGN#PBF.pdf | |
| ADR365AUJZ-R2 | Series Voltage Reference IC ±0.16% 5mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | ADR365AUJZ-R2.pdf |