| Manufacturer Part Number: | DSEP15-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 15A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP15-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP15-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP15-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP15-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP15-06A is new and unused, you can buy DSEP15-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP15-06A.
| SDURB1060CTTR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SDURB1060CTTR.pdf | |
| VS-40CTQ150STRLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-40CTQ150STRLPBF.pdf | |
| BC847BLD-7 | TRANS NPN 45V 0.2A SOT23-3 | BC847BLD-7.pdf | |
| RJH60D7DPK-00#T0 | IGBT Trench 600V 90A 300W Through Hole TO-3P | RJH60D7DPK-00#T0.pdf | |
| IRG4BC30F | IGBT 600V 31A 100W Through Hole TO-220AB | IRG4BC30F.pdf | |
| ISL90460TIE527-TK | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SC-70-5 | ISL90460TIE527-TK.pdf | |
| APA750-FG676 | IC FPGA 454 I/O 676FBGA | APA750-FG676.pdf | |
| ML610Q101-NNNMBZ0ATL | nX-U8/100 ML610100 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (2K x 16) FLASH 16-SSOP | ML610Q101-NNNMBZ0ATL.pdf | |
| COP8CBE9IMT9/NOPB | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 6.67MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-TSSOP | COP8CBE9IMT9/NOPB.pdf | |
| HI9P5043-5Z | 2 Circuit IC Switch 2:1 75 Ohm 16-SOIC | HI9P5043-5Z.pdf | |
| AD621ARZ-R7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD621ARZ-R7.pdf | |
| LT6700IS6-3#TRPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-6 | LT6700IS6-3#TRPBF.pdf | |
| NCP161AFCS280T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 450mA 4-WLCSP (0.64x0.64) | NCP161AFCS280T2G.pdf |