| Manufacturer Part Number: | DSEP29-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10651 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 30A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP29-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP29-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.61V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP29-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP29-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP29-06A is new and unused, you can buy DSEP29-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP29-06A.
| BCX70J,215 | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 | BCX70J,215.pdf | |
| BF1102R,115 | RF Mosfet N-Channel Dual Gate 5V 15mA 800MHz 6-TSSOP | BF1102R,115.pdf | |
| FQPF5N90 | MOSFET N-CH 900V 3A TO-220F | FQPF5N90.pdf | |
| M1A3P400-FGG484 | IC FPGA 194 I/O 484FBGA | M1A3P400-FGG484.pdf | |
| EPF10K200SFC672-1X | IC FPGA 470 I/O 672FBGA | EPF10K200SFC672-1X.pdf | |
| EP2AGX260FF35C5N | IC FPGA 612 I/O 1152FBGA | EP2AGX260FF35C5N.pdf | |
| MSP430F5309IRGCR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5309IRGCR.pdf | |
| MAX3042BESE+T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | MAX3042BESE+T.pdf | |
| LM833MX | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM833MX.pdf | |
| SN74ABT16825DLR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ABT16825DLR.pdf | |
| 71V124SA10PHG8 | IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP | 71V124SA10PHG8.pdf | |
| M27C160-100F1 | IC EPROM UV 16MBIT 100NS 42CDIP | M27C160-100F1.pdf | |
| XC6122C722MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C722MR-G.pdf | |
| XC6124E430ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E430ER-G.pdf | |
| ICL7665SACBAZA | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | ICL7665SACBAZA.pdf |