| Manufacturer Part Number: | DSEP29-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9847 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP29-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP29-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.75V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP29-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP29-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP29-12A is new and unused, you can buy DSEP29-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP29-12A.
| TZQ5261B-GS08 | Zener Diode 47V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5261B-GS08.pdf | |
| XMC1402Q048X0128AAXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-VQFN-48-73 | XMC1402Q048X0128AAXUMA1.pdf | |
| Z8F1601VN020SC | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH | Z8F1601VN020SC.pdf | |
| CY7C60333-LTXCT | M8C enCoRe™ III CY7C603xx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN Exposed Pad (5x5) | CY7C60333-LTXCT.pdf | |
| TLE2022AMDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2022AMDRG4.pdf | |
| ADV7613WBBCZ-P | IC RCVR HDMI | ADV7613WBBCZ-P.pdf | |
| SN74BCT640DWRE4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74BCT640DWRE4.pdf | |
| BR24C08-DW6TP | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP | BR24C08-DW6TP.pdf | |
| IDT71V25761YSA183BQI8 | IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA | IDT71V25761YSA183BQI8.pdf | |
| IR21726S | Current Sense Regulator 20mA 8-SOIC | IR21726S.pdf | |
| MIC2042-1YM-TR | IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC | MIC2042-1YM-TR.pdf | |
| XC6123A525MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A525MR-G.pdf | |
| TPS63036YFGT | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1A (Switch) 8-UFBGA, DSBGA | TPS63036YFGT.pdf | |
| MC34166D2TG | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 5.05V 1 Output 3.3A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | MC34166D2TG.pdf | |
| AZ1084D-2.5TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 5A TO-252-2 | AZ1084D-2.5TRG1.pdf |