| Manufacturer Part Number: | DSEP2X61-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 300V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP2X61-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP2X61-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.68V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 300V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP2X61-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP2X61-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP2X61-03A is new and unused, you can buy DSEP2X61-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP2X61-03A.
| IRL6342TRPBF | MOSFET N-CH 30V 9.9A 8SOIC | IRL6342TRPBF.pdf | |
| 5V41065PGG | IC CLK GEN SPRED SPECTRM 16TSSOP | 5V41065PGG.pdf | |
| XC4003E-4PQ100I | IC FPGA 77 I/O 100QFP | XC4003E-4PQ100I.pdf | |
| CY8C27543-24AXI | M8C PSOC®1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | CY8C27543-24AXI.pdf | |
| Z8F0123SB005SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0123SB005SG.pdf | |
| R5F2LA84ANFA#V0 | R8C R8C/Lx/A8A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F2LA84ANFA#V0.pdf | |
| MAX232CPE | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | MAX232CPE.pdf | |
| ISL28230FRZ-T7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | ISL28230FRZ-T7.pdf | |
| LMH6732MA | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LMH6732MA.pdf | |
| MAX4313EUA+T | IC AMP VIDEO MUX 8-UMAX | MAX4313EUA+T.pdf | |
| IDTV936PNG | IC TRANSMITTER HDMI 100-TQFP | IDTV936PNG.pdf | |
| 74AUP1G374GS,132 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON | 74AUP1G374GS,132.pdf | |
| STM1403CSMQ6F | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-QFN (3x3) | STM1403CSMQ6F.pdf | |
| MIC2211-PLYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.7V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2211-PLYML-TR.pdf |