| Manufacturer Part Number: | DSEP2X91-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9018 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 600V 90A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP2X91-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP2X91-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 90A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.05V @ 90A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP2X91-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP2X91-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP2X91-06A is new and unused, you can buy DSEP2X91-06A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP2X91-06A.
| 8N3SV75KC-0179CDI8 | VCXO IC 62.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0179CDI8.pdf | |
| PI3PCIE3442ZHE | IC PCI EXCHANGE SW 3.0 42-TQFN | PI3PCIE3442ZHE.pdf | |
| SLK2721IPZP | 1/1 Transceiver Full SONET/SDH 100-HTQFP (14x14) | SLK2721IPZP.pdf | |
| NJM082D | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-DIP | NJM082D.pdf | |
| NT28L52-WP | IC AMP TIA LIMITING 10BASE-SR | NT28L52-WP.pdf | |
| SN74LS02N | NOR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | SN74LS02N.pdf | |
| FSDM0565RWDTU | Converter Offline Flyback Topology 66kHz TO-220F-6L (Forming) | FSDM0565RWDTU.pdf | |
| AUR9721AUGD | IC REG BUCK | AUR9721AUGD.pdf | |
| LT3050IMSE#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 44.5 V 100mA 12-MSOP-EP | LT3050IMSE#PBF.pdf |