| Manufacturer Part Number: | EK 16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EK 16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EK 16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EK 16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EK 16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EK 16V is new and unused, you can buy EK 16V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EK 16V.
| BYQ28EF-100-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | BYQ28EF-100-E3/45.pdf | |
| BYW27-400GP-E3/54 | DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL | BYW27-400GP-E3/54.pdf | |
| VS-ST700C20L0 | SCR 2000V 1857A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | VS-ST700C20L0.pdf | |
| KSC3123YMTF | RF Transistor NPN 20V 50mA 1.4GHz 150mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | KSC3123YMTF.pdf | |
| GN2003SCNTE3D | 10G SONET RX CDR | GN2003SCNTE3D.pdf | |
| LMX2353SLBX | IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 16LAMCSP | LMX2353SLBX.pdf | |
| M2051-11-625.0000T | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2051-11-625.0000T.pdf | |
| 8N4DV85BC-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz, 350MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0086CDI8.pdf | |
| AMC1304L05DWR | Isolated Module 16 bit 20M LVDS - Serial 16-SOIC | AMC1304L05DWR.pdf | |
| XC7VX485T-1FF1930I | IC FPGA 700 I/O 1930FCBGA | XC7VX485T-1FF1930I.pdf | |
| PIC32MM0032GPL020T-I/SS | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-SSOP | PIC32MM0032GPL020T-I/SS.pdf | |
| PIC17C752T-16/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17C752T-16/PT.pdf | |
| C8051F065 | 8051 C8051F06x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F065.pdf | |
| TLC2264IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | TLC2264IN.pdf | |
| TDE1707BFP | IC INTELLIGENT PWR SWITCH 8-SOIC | TDE1707BFP.pdf |