| Manufacturer Part Number: | EK 19V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EK 19V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EK 19V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EK 19V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EK 19V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EK 19V is new and unused, you can buy EK 19V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EK 19V.
| DZ2J08200L | Zener Diode 8.2V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J08200L.pdf | |
| BZT52B6V8-E3-08 | Zener Diode 6.8V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B6V8-E3-08.pdf | |
| BZX84-A30,215 | Zener Diode 30V 250mW ±1% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-A30,215.pdf | |
| OT411,127 | TRIAC TO220-3 | OT411,127.pdf | |
| ZTX855STZ | TRANS NPN 150V 4A E-LINE | ZTX855STZ.pdf | |
| IRGR4607DTRPBF | IGBT 600V 11A 58W Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | IRGR4607DTRPBF.pdf | |
| MAX197BENI | Data Acquisition 12 bit 100k Parallel 28-PDIP | MAX197BENI.pdf | |
| EP2C20F484C8N | IC FPGA 315 I/O 484FBGA | EP2C20F484C8N.pdf | |
| PIC16F884T-I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F884T-I/PT.pdf | |
| PIC16C64AT-10I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C64AT-10I/PT.pdf | |
| RM48L750ZWTT | ARM® Cortex®-R4F Hercules™ RM4 ARM® Cortex®-R4 Microcontroller IC 16/32-Bit 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 337-NFBGA (16x16) | RM48L750ZWTT.pdf | |
| AD1970JSTZ | Audio Encoder IC Set-Top Boxes, Video Players, Recorders 48-LQFP (7x7) | AD1970JSTZ.pdf | |
| ICL7611DCPA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | ICL7611DCPA+.pdf | |
| TLC27L9CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27L9CD.pdf | |
| AD8037ARZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8037ARZ-REEL.pdf |