| Manufacturer Part Number: | EL 1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EL 1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EL 1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EL 1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EL 1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EL 1V is new and unused, you can buy EL 1V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EL 1V.
| MBRH24045R | Diode Schottky 45V 240A Chassis Mount D-67 | MBRH24045R.pdf | |
| ZMY91-GS18 | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY91-GS18.pdf | |
| IRGP4266DPBF | IGBT 650V 140A 455W Through Hole TO-247AC | IRGP4266DPBF.pdf | |
| IRGSL4640DPBF | IGBT 600V 65A 250W Through Hole TO-262 | IRGSL4640DPBF.pdf | |
| ISL23328WFRUZ-TK | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 128 Taps I²C Interface 16-UTQFN (2.6x1.8) | ISL23328WFRUZ-TK.pdf | |
| TMS320F280220PTT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | TMS320F280220PTT.pdf | |
| DF3024F25V | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x14) | DF3024F25V.pdf | |
| MB90F034PQCR-GS-SPE2 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 100QFP | MB90F034PQCR-GS-SPE2.pdf | |
| ADM211EAR | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ADM211EAR.pdf | |
| XRT94L43IB-F | Network Switches Interface 516-PBGA (35x35) | XRT94L43IB-F.pdf | |
| TPA152DRG4 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOIC | TPA152DRG4.pdf | |
| S29GL032N90TFI030 | IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP | S29GL032N90TFI030.pdf | |
| LE25W81QES00-AH-1 | IC FLASH MEM 8MBIT SERIAL SMD | LE25W81QES00-AH-1.pdf | |
| MIC809TYC3-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MIC809TYC3-TR.pdf | |
| REF3025AIDBZTG4 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 25mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | REF3025AIDBZTG4.pdf |