| Manufacturer Part Number: | EM 1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | EM 1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-EM 1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | EM 1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
EM 1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of EM 1A is new and unused, you can buy EM 1A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for EM 1A.
| GBPC1206W-E4/51 | DIODE 1PH 12A 600V GBPC-W | GBPC1206W-E4/51.pdf | |
| CBR10F-J020 | RECT BRIDGE | CBR10F-J020.pdf | |
| VS-70HFR40 | DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB | VS-70HFR40.pdf | |
| ZMV833BTC | DIODE VARACTOR 25V SOD323 | ZMV833BTC.pdf | |
| JAN1N4132DUR-1 | Zener Diode 82V ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4132DUR-1.pdf | |
| VS-ST303C12LFK0L | SCR 1200V 1180A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST303C12LFK0L.pdf | |
| ZTX1056ASTOB | TRANS NPN 160V 3A E-LINE | ZTX1056ASTOB.pdf | |
| 8N4SV75KC-0007CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0007CDI8.pdf | |
| ISL5757IA | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | ISL5757IA.pdf | |
| NUC240LC2AE | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC240 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | NUC240LC2AE.pdf | |
| ISD9160FI | IC SOC CHIPCORDER AUD 48LQFP | ISD9160FI.pdf | |
| ISL81487IPZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ISL81487IPZ.pdf | |
| 74LVCE1G00FZ4-7 | NAND Gate IC 1 Channel 6-DFN1410 (1.4x1.0) | 74LVCE1G00FZ4-7.pdf | |
| PC28F128J3F75D | IC FLASH 128MBIT 75NS TBGA | PC28F128J3F75D.pdf | |
| ACT8945AQJ305-T | Processor PMIC 40-TQFN (5x5) | ACT8945AQJ305-T.pdf |