| Manufacturer Part Number: | ES1PA-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PA-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PA-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PA-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PA-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PA-M3/84A is new and unused, you can buy ES1PA-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PA-M3/84A.
| VS-1N5819TR | Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | VS-1N5819TR.pdf | |
| GA01PNS150-220 | RF Diode PIN - Single 15000V 1A | GA01PNS150-220.pdf | |
| MAZ83300ML | Zener Diode 33V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F1 | MAZ83300ML.pdf | |
| DS1338U-18+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1338U-18+.pdf | |
| DS1315N-33+ | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip Parallel 16-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1315N-33+.pdf | |
| NCP2811ADTBR2G | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 14-TSSOP | NCP2811ADTBR2G.pdf | |
| VSP1900DBTR | IC CCD VERTICAL DVR 30TSSOP | VSP1900DBTR.pdf | |
| CD74HC112E | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP | CD74HC112E.pdf | |
| 74AUP1G157GXZ | Multiplexer 1 x 2:1 6-X2SON (1.0x0.8) | 74AUP1G157GXZ.pdf | |
| AT28HC256-70JU | IC EEPROM 256KBIT 70NS 32PLCC | AT28HC256-70JU.pdf | |
| INA200AID | Current Monitor Regulator High-Side 8-SOIC | INA200AID.pdf | |
| MAX5071CASA+T | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | MAX5071CASA+T.pdf | |
| MIC5366-1.2YMT-TZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 4-TMLF® (1x1) | MIC5366-1.2YMT-TZ.pdf | |
| BD15HA3WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA 8-HTSOP-J | BD15HA3WEFJ-E2.pdf | |
| S-817B37AY-Z2-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 50mA TO-92-3 | S-817B37AY-Z2-U.pdf |