| Manufacturer Part Number: | ES1PAHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PAHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PAHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PAHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PAHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PAHE3/84A is new and unused, you can buy ES1PAHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PAHE3/84A.
| 3SBMB6F | BRIDGE RECT 3A 600V PCB | 3SBMB6F.pdf | |
| EGP20FHE3/73 | Diode Standard 300V 2A Through Hole DO-204AC (DO-15) | EGP20FHE3/73.pdf | |
| MMXZ5241B-TP | Zener Diode 11V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | MMXZ5241B-TP.pdf | |
| TLZ39E-GS08 | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ39E-GS08.pdf | |
| FDG315N | MOSFET N-CH 30V 2A SC70-6 | FDG315N.pdf | |
| IPI80N06S3-05 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-262 | IPI80N06S3-05.pdf | |
| GHIS060A060S-A2 | IGBT Module Trench Field Stop Single 600V 120A 312W Chassis Mount SOT-227 | GHIS060A060S-A2.pdf | |
| X9271TV14IZ-2.7T1 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9271TV14IZ-2.7T1.pdf | |
| 5SGXEA3H2F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3H2F35C2L.pdf | |
| R5F52206BDFP#30 | RX RX200 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F52206BDFP#30.pdf | |
| LX64EV-3FN100C | IC SWITCH DIGITAL 100FBGA | LX64EV-3FN100C.pdf | |
| SY10EL12ZG-TR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Complementary Output 8-SOIC | SY10EL12ZG-TR.pdf | |
| X40010S8I-A | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 8-SOIC | X40010S8I-A.pdf |