| Manufacturer Part Number: | ES1PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PB-M3/85A is new and unused, you can buy ES1PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PB-M3/85A.
| ES07B-GS18 | DIODE GEN PURP 100V 1.2A DO219AB | ES07B-GS18.pdf | |
| SB540 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD | SB540.pdf | |
| B240-13 | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount SMB | B240-13.pdf | |
| 1SMB5927B-13 | Zener Diode 12V 550mW ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5927B-13.pdf | |
| T6071018B4BT | SCR 1000V 275A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T6071018B4BT.pdf | |
| IRL1404PBF | MOSFET N-CH 40V 160A TO-220AB | IRL1404PBF.pdf | |
| FQPF7N65C | MOSFET N-CH 650V 7A TO-220F | FQPF7N65C.pdf | |
| NVTFS4823NWFTWG | MOSFET N-CH 30V 30A U8FL | NVTFS4823NWFTWG.pdf | |
| SI3424BDV-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 8A 6TSOP | SI3424BDV-T1-E3.pdf | |
| CY2292FZXT | IC 3PLL EPROM CLOCK GEN 16TSSOP | CY2292FZXT.pdf | |
| ADS5203IPFBR | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-TQFP (7x7) | ADS5203IPFBR.pdf | |
| LC4256C-75T176C | IC CPLD 256MC 7.5NS 176TQFP | LC4256C-75T176C.pdf | |
| PIC16F18345-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F18345-I/SS.pdf | |
| MC908EY16MFAE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908EY16MFAE.pdf | |
| CS61884-IQZR | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-LQFP (20x20) | CS61884-IQZR.pdf |