| Manufacturer Part Number: | ES1PBHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PBHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PBHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PBHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PBHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PBHE3/84A is new and unused, you can buy ES1PBHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PBHE3/84A.
| UPS115UE3/TR7 | DIODE SCHOTTKY 15V 1A POWERMITE | UPS115UE3/TR7.pdf | |
| JANTX1N966CUR-1 | Zener Diode 16V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N966CUR-1.pdf | |
| SY89828LHG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 1GHz 64-TQFP Exposed Pad | SY89828LHG.pdf | |
| 8N4DV85FC-0048CDI | VCXO IC 159.375MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0048CDI.pdf | |
| MSC1214Y2PAGRG4 | ADC and DAC: MCU Based 1k Serial, Parallel 64-TQFP (10x10) | MSC1214Y2PAGRG4.pdf | |
| ADC121C027CIMKX/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-6 | ADC121C027CIMKX/NOPB.pdf | |
| LM4839MTE/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP | LM4839MTE/NOPB.pdf | |
| NLV14093BDR2G | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | NLV14093BDR2G.pdf | |
| SY100EL07ZG | XOR/XNOR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-SOIC | SY100EL07ZG.pdf | |
| MT48LC2M32B2P-55:G | IC SDRAM 64MBIT 183MHZ 86TSOP | MT48LC2M32B2P-55:G.pdf | |
| MAX17006AETP+T | IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20TQFN | MAX17006AETP+T.pdf | |
| IR2304 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-DIP | IR2304.pdf | |
| TPS92690PWPR/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-HTSSOP | TPS92690PWPR/NOPB.pdf | |
| ADM1031ARQ | Fan Control, Temp Monitor 0°C ~ 100°C, External Sensor Internal and External Sensor SMBus Output 16-QSOP | ADM1031ARQ.pdf | |
| MAX17499BEUB+T | Boost, SEPIC Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-uMAX | MAX17499BEUB+T.pdf |