| Manufacturer Part Number: | ES1PBHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PBHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PBHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PBHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PBHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PBHM3/84A is new and unused, you can buy ES1PBHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PBHM3/84A.
| VS-130MT160KPBF | IC BRIDGE 3PH 1200V 160A MTK | VS-130MT160KPBF.pdf | |
| MURS140-13 | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SMB | MURS140-13.pdf | |
| BZV49-C4V3,135 | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Surface Mount SOT-89-3 | BZV49-C4V3,135.pdf | |
| JANTX1N4479CUS | Zener Diode 39V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JANTX1N4479CUS.pdf | |
| FGI40N60SFTU | IGBT Field Stop 600V 80A 290W Through Hole I2PAK | FGI40N60SFTU.pdf | |
| ICS954204BGLF | IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP | ICS954204BGLF.pdf | |
| MC100EP11DR2G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC100EP11DR2G.pdf | |
| 8N3SV76KC-0034CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0034CDI.pdf | |
| LTC2637IDE-HZ8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637IDE-HZ8#TRPBF.pdf | |
| EPM7256AEFI100-7N | IC CPLD 256MC 7.5NS 100FBGA | EPM7256AEFI100-7N.pdf | |
| EPF10K30EQC208-1X | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EPF10K30EQC208-1X.pdf | |
| 5SGXMB9R3H43C2LN | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXMB9R3H43C2LN.pdf | |
| ATMEGA32L-8MJ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA32L-8MJ.pdf | |
| NLVHC4053ADWR2G | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm | NLVHC4053ADWR2G.pdf | |
| LM258DR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM258DR.pdf |