| Manufacturer Part Number: | ES1PC-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PC-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PC-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PC-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PC-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PC-M3/84A is new and unused, you can buy ES1PC-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PC-M3/84A.
| IDC04S60CEX1SA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 4A (DC) Surface Mount Die | IDC04S60CEX1SA1.pdf | |
| FDMA86108LZ | MOSFET N-CH 100V 2.2A 6MLP | FDMA86108LZ.pdf | |
| NTD4863N-1G | MOSFET N-CH 25V 9.2A IPAK | NTD4863N-1G.pdf | |
| 8N3DV85BC-0168CDI8 | VCXO IC 74.25MHz, 74.174MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0168CDI8.pdf | |
| MCF51JM128VLH | Coldfire V1 MCF51JM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF51JM128VLH.pdf | |
| IDT79RC32V332-150DHG | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 150MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RC32V332-150DHG.pdf | |
| SN65HVD01DRCT | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 10-VSON (3x3) | SN65HVD01DRCT.pdf | |
| INA129PA | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | INA129PA.pdf | |
| TLV27L2IDGK | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV27L2IDGK.pdf | |
| HCF4028M013TR | Decoder 1 x 4:10 16-SO | HCF4028M013TR.pdf | |
| LV8805SV-MPB-H | Motor Driver Bi-CMOS PWM 20-SSOPJ | LV8805SV-MPB-H.pdf | |
| RT9742DNGJ5 | IC USB POWER SWITCH TSOT23-5 | RT9742DNGJ5.pdf | |
| X5045S8Z-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5045S8Z-4.5A.pdf | |
| LM4128DMFX-2.5 | Series Voltage Reference IC ±1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128DMFX-2.5.pdf | |
| ISL62882CIRTZ | - Converter, Intel IMVP-6.5™ Voltage Regulator IC 1 Output 48-TQFN (6x6) | ISL62882CIRTZ.pdf |