| Manufacturer Part Number: | ES1PCHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PCHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PCHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PCHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PCHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PCHE3/84A is new and unused, you can buy ES1PCHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PCHE3/84A.
| VT2045C-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 | VT2045C-M3/4W.pdf | |
| 8S89833AKILF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 8S89833AKILF.pdf | |
| LTC2173IUKG-12#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2173IUKG-12#TRPBF.pdf | |
| MCP47FEB02A2-E/ST | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FEB02A2-E/ST.pdf | |
| HD6473294F16V | H8/300 H8® H8/300 Microcontroller IC 8-Bit 32KB (32K x 8) OTP | HD6473294F16V.pdf | |
| FIN1019MX | 1/1 Transceiver Full LVDS 14-SOIC | FIN1019MX.pdf | |
| TJA1029T/20/1J | 1/1 Transceiver LIN 8-SO | TJA1029T/20/1J.pdf | |
| LT1101ISW#TRPBF | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-SO | LT1101ISW#TRPBF.pdf | |
| LTC6803IG-1#TRPBF | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 44-SSOP | LTC6803IG-1#TRPBF.pdf | |
| ADP3634ARDZ-R7 | IC DVR DUAL NONINVERT 4A 8SOIC | ADP3634ARDZ-R7.pdf | |
| LP2997MX/NOPB | DDR-II Terminator PMIC 8-SOIC | LP2997MX/NOPB.pdf | |
| XC6119N35ANR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SSOT-24 | XC6119N35ANR-G.pdf | |
| ISL6565ACBZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SOIC W | ISL6565ACBZ.pdf | |
| L78M10ABDT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 500mA D-Pak | L78M10ABDT-TR.pdf | |
| MAX666ESA+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.3 V ~ 16 V 40mA 8-SOIC | MAX666ESA+T.pdf |