| Manufacturer Part Number: | ES1PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PCHM3/85A is new and unused, you can buy ES1PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PCHM3/85A.
| APTC60TAM21SCTPAG | MOSFET 6N-CH 600V 116A SP6-P | APTC60TAM21SCTPAG.pdf | |
| STD3NK60ZT4 | MOSFET N-CH 600V 2.4A DPAK | STD3NK60ZT4.pdf | |
| 8N4SV76AC-0076CDI | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0076CDI.pdf | |
| 8N3Q001FG-0020CDI8 | Clock Oscillator IC 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz, 212.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0020CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz, 99MHz, 102MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0167CDI8.pdf | |
| LTC2668HUJ-12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 16 40-QFN (6x6) | LTC2668HUJ-12#TRPBF.pdf | |
| NLAS4684FCT1 | 2 Circuit IC Switch 2:1 800 mOhm 10-Microbump | NLAS4684FCT1.pdf | |
| MC74VHC1G86DTT1 | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel 5-TSOP | MC74VHC1G86DTT1.pdf | |
| NB100ELT23LDT | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-TSSOP | NB100ELT23LDT.pdf | |
| IDT71P73604S167BQ | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P73604S167BQ.pdf | |
| RT9818E-20GVL | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3L | RT9818E-20GVL.pdf | |
| XC6122C718ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C718ER-G.pdf | |
| LM4040A20IDBZRG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040A20IDBZRG4.pdf | |
| NCP6335DFCT1G | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.6V 1 Output 4A 20-UFBGA, WLCSP | NCP6335DFCT1G.pdf | |
| TPS63060MDSCTEP | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 2A (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad | TPS63060MDSCTEP.pdf |