| Manufacturer Part Number: | ES1PD-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PD-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PD-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PD-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PD-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PD-E3/85A is new and unused, you can buy ES1PD-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PD-E3/85A.
| BAT54T1G | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 | BAT54T1G.pdf | |
| AZ23C5V6-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C5V6-HE3-18.pdf | |
| MMBZ5250B-E3-08 | Zener Diode 20V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5250B-E3-08.pdf | |
| MMBZ5240B-HE3-18 | Zener Diode 10V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5240B-HE3-18.pdf | |
| KST5087MTF | TRANS PNP 50V 0.05A SOT-23 | KST5087MTF.pdf | |
| DRC5115T0L | TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 | DRC5115T0L.pdf | |
| J300 | RF Mosfet N-Channel JFET TO-92-3 | J300.pdf | |
| SIS424DN-T1-GE3 | MOSFET N-CH 20V 35A PPAK 1212-8 | SIS424DN-T1-GE3.pdf | |
| ADF4360-8BCPZ | IC SYNTHESIZER VCO 24-LFCSP | ADF4360-8BCPZ.pdf | |
| 650R-21ILFT | IC CLK SOURCE SYSTEM PER 20-SSOP | 650R-21ILFT.pdf | |
| 10AX115N2F45I2LG | IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA | 10AX115N2F45I2LG.pdf | |
| XC6123A739ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A739ER-G.pdf | |
| SP6132HEU-L | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | SP6132HEU-L.pdf | |
| SPX2945M3-L-5-0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA SOT-223 | SPX2945M3-L-5-0.pdf |