| Manufacturer Part Number: | ES1PD-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PD-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PD-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PD-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PD-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PD-M3/85A is new and unused, you can buy ES1PD-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PD-M3/85A.
| MBRX130-TP | DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD123 | MBRX130-TP.pdf | |
| DZ23C16-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 16V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C16-7-F.pdf | |
| RLZTE-118.2C | Zener Diode 8V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-118.2C.pdf | |
| APTGT75H60T1G | IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600V 100A 250W Chassis Mount SP1 | APTGT75H60T1G.pdf | |
| 8N4SV76LC-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0087CDI.pdf | |
| ISL23425WFVZ-T7A | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL23425WFVZ-T7A.pdf | |
| LFE2M50E-5F484I | IC FPGA 270 I/O 484FBGA | LFE2M50E-5F484I.pdf | |
| DG211EUE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 175 Ohm 16-TSSOP | DG211EUE+.pdf | |
| 24AA1026-I/ST | IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8TSSOP | 24AA1026-I/ST.pdf | |
| NCP1051P136 | Converter Offline Flyback Topology 136kHz 7-PDIP | NCP1051P136.pdf | |
| TPIC0108BDWP | Motor Driver DMOS Parallel 20-SO PowerPad | TPIC0108BDWP.pdf | |
| ISL6228IRTZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-TQFN (4x4) | ISL6228IRTZ-T.pdf | |
| LM2578AMX/NOPB | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative 1 Output 750mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2578AMX/NOPB.pdf | |
| NCV8664DT50RKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA DPAK-3 | NCV8664DT50RKG.pdf |