| Manufacturer Part Number: | ES1PDHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PDHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PDHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PDHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PDHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PDHE3/85A is new and unused, you can buy ES1PDHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PDHE3/85A.
| MBR30H100CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Through Hole TO-220-3 | MBR30H100CTHE3/45.pdf | |
| CMSZ5250B TR | Zener Diode 20V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5250B TR.pdf | |
| FGA25N120ANTU | IGBT NPT 1200V 40A 310W Through Hole TO-3P | FGA25N120ANTU.pdf | |
| DAC7552IRGTT | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-QFN (3x3) | DAC7552IRGTT.pdf | |
| 5SGXEA3H2F35I2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3H2F35I2LN.pdf | |
| DSPIC33EP64MC202-E/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP64MC202-E/SS.pdf | |
| MB90583CPF-GS-148 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90583CPF-GS-148.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-180E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-180E1.pdf | |
| ZL88701LDG1 | Telecom IC Telecom Circuit 64-QFN (9x9) | ZL88701LDG1.pdf | |
| AD8418AWBRZ-RL | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8418AWBRZ-RL.pdf | |
| EL5134IS | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5134IS.pdf | |
| SN74AHCT74DRG4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74AHCT74DRG4.pdf | |
| ADE7858AACPZ-RL | IC ENERGY METER MULTIFUN 40LFCSP | ADE7858AACPZ-RL.pdf | |
| TLC59210IN | LED Driver IC 8 Output Power Switch 200mA 20-PDIP | TLC59210IN.pdf | |
| FL7930CM | IC PFC CTLR FLYBACK/BOUND 8SOIC | FL7930CM.pdf |