| Manufacturer Part Number: | ES1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ES1PDHM3/84A is new and unused, you can buy ES1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES1PDHM3/84A.
| CMPD2004 TR | DIODE GEN PURP 240V 200MA SOT23 | CMPD2004 TR.pdf | |
| 8N4SV75KC-0124CDI8 | VCXO IC 75MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0124CDI8.pdf | |
| AD7244JR | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 28-SOIC W | AD7244JR.pdf | |
| AGL400V2-CS196I | IC FPGA 143 I/O 196CSP | AGL400V2-CS196I.pdf | |
| P5020NSN7MMB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 2 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5020NSN7MMB.pdf | |
| MC7448VS1267NC | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.267GHz 360-FCCLGA (25x25) | MC7448VS1267NC.pdf | |
| MAX4515CUK+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm SOT-23-5 | MAX4515CUK+T.pdf | |
| DG303BDY | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-SOIC | DG303BDY.pdf | |
| ST78C36CJ44TR-F | IC UART FIFO 16B 44PLCC | ST78C36CJ44TR-F.pdf | |
| MP111FD | Power Amplifier 1 Circuit 34-DIP | MP111FD.pdf | |
| TLC27M2ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27M2ID.pdf | |
| 71V3556SA133BGG | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA | 71V3556SA133BGG.pdf | |
| UCC2818DTR | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-SOIC | UCC2818DTR.pdf | |
| MAX6192CESA | Series Voltage Reference IC ±0.4% 500µA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6192CESA.pdf | |
| LT3008IDC-1.2#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 20mA 6-DFN (2x2) | LT3008IDC-1.2#TRPBF.pdf |