| Manufacturer Part Number: | ESH1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PB-M3/84A is new and unused, you can buy ESH1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PB-M3/84A.
| 12TTS08STRL | SCR 800V 12.5A Standard Recovery Surface Mount D2PAK | 12TTS08STRL.pdf | |
| 2SB0956GRL | TRANS PNP 20V 1A MINIP-3 | 2SB0956GRL.pdf | |
| APT31M100B2 | MOSFET N-CH 1000V 32A T-MAX | APT31M100B2.pdf | |
| IRL2203NSTRR | MOSFET N-CH 30V 116A D2PAK | IRL2203NSTRR.pdf | |
| A40MX04-1PLG44I | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A40MX04-1PLG44I.pdf | |
| MB90587CPF-G-123-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90587CPF-G-123-BND.pdf | |
| DM74ALS162BM | IC COUNTER 4BIT DECADE 16SOIC | DM74ALS162BM.pdf | |
| SN74HCU04DRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74HCU04DRG4.pdf | |
| 74AUP1G06GN,132 | Inverter IC 1 Channel Open Drain 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AUP1G06GN,132.pdf | |
| AT27BV256-12JC | IC OTP 256KBIT 120NS 32PLCC | AT27BV256-12JC.pdf | |
| BQ2002FSNG4 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC | BQ2002FSNG4.pdf | |
| APX810-31SAG-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | APX810-31SAG-7.pdf | |
| TC1015-3.0VCT713 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | TC1015-3.0VCT713.pdf | |
| ISL6313IRZ | - Controller, Intel VR11, AMD CPU Voltage Regulator IC 1 Output 36-TQFN (6x6) | ISL6313IRZ.pdf |