| Manufacturer Part Number: | ESH1PC-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PC-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PC-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PC-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PC-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PC-M3/85A is new and unused, you can buy ESH1PC-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PC-M3/85A.
| TZM5267B-GS08 | Zener Diode 75V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5267B-GS08.pdf | |
| SI8425DB-T1-E1 | MOSFET P-CH 20V MICROFOOT | SI8425DB-T1-E1.pdf | |
| BUK7524-55A,127 | MOSFET N-CH 55V 47A TO220AB | BUK7524-55A,127.pdf | |
| TMS320F2812PGFQ | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 256KB (128K x 16) FLASH 176-LQFP (24x24) | TMS320F2812PGFQ.pdf | |
| R5F21112DFP#U0 | R8C R8C/1x/11 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21112DFP#U0.pdf | |
| MSP430FR69891IPNR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 80-LQFP (12x12) | MSP430FR69891IPNR.pdf | |
| MB90438LSPMC-G-557E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90438LSPMC-G-557E1.pdf | |
| MAX4614EPD | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-PDIP | MAX4614EPD.pdf | |
| NIS1050MNTBG | Mobile Communications Interface 6-WDFN (2x2) | NIS1050MNTBG.pdf | |
| AS4C64M32MD1-5BINTR | IC SDRAM 64MX32 200MHZ 90FBGA | AS4C64M32MD1-5BINTR.pdf | |
| IS61WV51216EDBLL-10TLI | IC SRAM 8MB 10NS 44TSOP | IS61WV51216EDBLL-10TLI.pdf | |
| IDT71P74804S250BQG8 | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA | IDT71P74804S250BQG8.pdf | |
| S-80823CNUA-B8IT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80823CNUA-B8IT2G.pdf | |
| PM6640TR | IC REG BUCK | PM6640TR.pdf | |
| UCC383TD-ADJ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 8.5 V 3A DDPAK/TO-263-5 | UCC383TD-ADJ.pdf |