| Manufacturer Part Number: | ESH1PCHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PCHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PCHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PCHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PCHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PCHM3/84A is new and unused, you can buy ESH1PCHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PCHM3/84A.
| US1J-TP | DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC | US1J-TP.pdf | |
| SS19FA | DIODE SCHOTTKY 90V 1A SOD123FA | SS19FA.pdf | |
| PMEG045V150EPDZ | Diode Schottky 45V 15A Surface Mount CFP15 | PMEG045V150EPDZ.pdf | |
| CMOZ13L TR | Zener Diode 13V 250mW ±5% Surface Mount SOD-523 | CMOZ13L TR.pdf | |
| LTC2150IUJ-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2150IUJ-14#TRPBF.pdf | |
| TMS320DM647ZUTA8 | IC DGTL MEDIA PROC 529FCBGA | TMS320DM647ZUTA8.pdf | |
| LFSCM3GA40EP1-6FF1020C | IC FPGA 562 I/O 1020BGA | LFSCM3GA40EP1-6FF1020C.pdf | |
| A1020B-1PL44C | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A1020B-1PL44C.pdf | |
| CY8C3866LTI-064 | 8051 PSOC® 3 CY8C38xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3866LTI-064.pdf | |
| ISL54205AIRUZ-T | IC SWITCH MP3/USB2.0 HS 10-TQFN | ISL54205AIRUZ-T.pdf | |
| MAX352CSE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SO | MAX352CSE+.pdf | |
| SN74HC541PWR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC541PWR.pdf | |
| SN74AUP1G97DCKRE4 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input SC-70-6 | SN74AUP1G97DCKRE4.pdf | |
| AS7C34098A-10JCN | IC SRAM 256K X 16 3.3V 44-SOJ | AS7C34098A-10JCN.pdf | |
| MC78M12ABDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 500mA DPAK-3 | MC78M12ABDTRKG.pdf |