| Manufacturer Part Number: | ESH1PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PCHM3/85A is new and unused, you can buy ESH1PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PCHM3/85A.
| FR6GR05 | Diode Standard, Reverse Polarity 400V 16A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR6GR05.pdf | |
| SMZJ3795BHE3/5B | Zener Diode 18V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3795BHE3/5B.pdf | |
| 8N3DV85BC-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz, 696.4375MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0051CDI.pdf | |
| X9400WV24Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9400WV24Z.pdf | |
| LFEC6E-3Q208C | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFEC6E-3Q208C.pdf | |
| TLE2037CDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2037CDR.pdf | |
| LMV822IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV822IDR.pdf | |
| M74HC05RM13TR | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SO | M74HC05RM13TR.pdf | |
| CY7C1018CV33-12VXI | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | CY7C1018CV33-12VXI.pdf | |
| CY7C1150KV18-450BZC | IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA | CY7C1150KV18-450BZC.pdf | |
| RT8271GFP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.92V 1 Output 2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | RT8271GFP.pdf | |
| RT9011-KMGQWC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.6V, 2.8V 300mA 6-WDFN (1.6x1.6) | RT9011-KMGQWC.pdf | |
| BA17818FP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 1A TO-252-3 | BA17818FP-E2.pdf | |
| NCP693DMN25TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 6-UDFN (1.8x2) | NCP693DMN25TCG.pdf |