| Manufacturer Part Number: | ESH1PD-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PD-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PD-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PD-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PD-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PD-M3/85A is new and unused, you can buy ESH1PD-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PD-M3/85A.
| MDA600-16N1 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1600V (1.6kV) 883A Chassis Mount Module | MDA600-16N1.pdf | |
| VS-60APU02-N3 | DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC | VS-60APU02-N3.pdf | |
| 5M80ZT100C5N | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | 5M80ZT100C5N.pdf | |
| A42MX16-2PQ160I | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX16-2PQ160I.pdf | |
| MB90457SPMT-GS-241 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90455 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90457SPMT-GS-241.pdf | |
| D6417709SHF200B | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 208-QFP (28x28) | D6417709SHF200B.pdf | |
| KMPC8271CZQTIEA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-FPBGA (27x27) | KMPC8271CZQTIEA.pdf | |
| MC8641VU1000NC | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 994-FCCBGA (33x33) | MC8641VU1000NC.pdf | |
| A2F200M3F-1CSG288I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops 256KB 64KB 100MHz 288-CSP (11x11) | A2F200M3F-1CSG288I.pdf | |
| FPF1207UCX | IC LOAD SWITCH ADV 4WLCSP | FPF1207UCX.pdf | |
| MAX702ESA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | MAX702ESA+.pdf | |
| XC6120N312NR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SSOT-24 | XC6120N312NR-G.pdf | |
| S-1133B19-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SOT-89-5 | S-1133B19-U5T1G.pdf | |
| ADP3367ARZ-REEL7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.3 V ~ 16 V 300mA 8-SOIC | ADP3367ARZ-REEL7.pdf | |
| ZSR400CL | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 200mA TO-92-3 | ZSR400CL.pdf |