| Manufacturer Part Number: | ESH1PDHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH1PDHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH1PDHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH1PDHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH1PDHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH1PDHM3/84A is new and unused, you can buy ESH1PDHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH1PDHM3/84A.
| MBRS330T3 | Diode Schottky 30V 4A Surface Mount SMC | MBRS330T3.pdf | |
| MA3S132KGL | Diode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SSMini3-F3 | MA3S132KGL.pdf | |
| IRKL27/12A | SCR Module 1200V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKL27/12A.pdf | |
| SI52112-A3-GT | OSCILLATORS | SI52112-A3-GT.pdf | |
| MAX5705BATB+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-TDFN (3x2) | MAX5705BATB+T.pdf | |
| LFE2-12SE-5T144I | IC FPGA 93 I/O 144TQFP | LFE2-12SE-5T144I.pdf | |
| R5F5631ECDLJ#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) | R5F5631ECDLJ#U0.pdf | |
| SN65HVD1476DGSR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-VSSOP | SN65HVD1476DGSR.pdf | |
| MAX987EXK+T | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL SC-70-5 | MAX987EXK+T.pdf | |
| 7201LA30DB | IC MEM FIFO 512X9 ASYNC 28CDIP | 7201LA30DB.pdf | |
| 74VHCT573AMTC | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74VHCT573AMTC.pdf | |
| SY10EL16VEZC TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY10EL16VEZC TR.pdf | |
| CY7C1565KV18-400BZI | IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C1565KV18-400BZI.pdf | |
| CY7C1334H-166AXC | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100TQFP | CY7C1334H-166AXC.pdf | |
| XC6118C15AMR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-25 | XC6118C15AMR-G.pdf |