| Manufacturer Part Number: | ESH2PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PB-M3/84A is new and unused, you can buy ESH2PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PB-M3/84A.
| R9G21212CSOO | Diode Standard 1200V (1.2kV) 1200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G21212CSOO.pdf | |
| CDLL975A | Zener Diode 39V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL975A.pdf | |
| FSBB20CH60D | Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600V 20A SPM27CC | FSBB20CH60D.pdf | |
| ZDT6705TC | TRANS NPN/PNP DARL 120V 1A SM8 | ZDT6705TC.pdf | |
| BC53-10PASX | IC TRANS PNP 1A 80V SOT1061 | BC53-10PASX.pdf | |
| KMPC8250ACVVMHBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8250ACVVMHBC.pdf | |
| SI3010-GS | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 16-SOIC | SI3010-GS.pdf | |
| 74LV393PW,112 | IC DUAL 4BIT BINAR RIPPL 14TSSOP | 74LV393PW,112.pdf | |
| SY100EL16VCZI-TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY100EL16VCZI-TR.pdf | |
| 24C65/P | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP | 24C65/P.pdf | |
| SST39VF1602-70-4C-B3KE | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1602-70-4C-B3KE.pdf | |
| REF5020IDGKT | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | REF5020IDGKT.pdf | |
| LT1934IDCB#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 300mA 6-WFDFN Exposed Pad | LT1934IDCB#TRPBF.pdf |