| Manufacturer Part Number: | ESH2PB-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PB-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PB-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PB-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PB-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PB-M3/85A is new and unused, you can buy ESH2PB-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PB-M3/85A.
| VS-ST303S08PFL1P | SCR 800V 471A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST303S08PFL1P.pdf | |
| MJD5731T4 | TRANS PNP 350V 1A DPAK | MJD5731T4.pdf | |
| STN2NF10 | MOSFET N-CH 100V 2.4A SOT-223 | STN2NF10.pdf | |
| XCR3512XL-7FT256C | IC CPLD 512MC 7NSNS 256BGA | XCR3512XL-7FT256C.pdf | |
| ATF1508ASL-25QI160 | IC CPLD 128MC 25NS 160QFP | ATF1508ASL-25QI160.pdf | |
| MAX4541CUA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-uMAX | MAX4541CUA+.pdf | |
| ICL3232IBNZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ICL3232IBNZ-T.pdf | |
| BQ29412PWG4 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-TSSOP | BQ29412PWG4.pdf | |
| XC6108N47BGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N47BGR-G.pdf | |
| BD90GA5WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 500mA 8-HTSOP-J | BD90GA5WEFJ-E2.pdf | |
| S-1172B13-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 1A SOT-89-5 | S-1172B13-U5T1G.pdf |