| Manufacturer Part Number: | ESH2PC-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PC-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PC-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PC-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PC-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PC-E3/84A is new and unused, you can buy ESH2PC-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PC-E3/84A.
| BZX384B43-G3-18 | Zener Diode 43V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B43-G3-18.pdf | |
| 1SMA4743TR | Zener Diode 13V 1W ±5% Surface Mount SMA (DO-214AC) | 1SMA4743TR.pdf | |
| IPP65R095C7XKSA1 | MOSFET N-CH 650V TO-220-3 | IPP65R095C7XKSA1.pdf | |
| PMN38EN,165 | MOSFET N-CH 30V 5.4A 6TSOP | PMN38EN,165.pdf | |
| 8N4Q001LG-0078CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 300MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0078CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-1076CDI | VCXO IC 200MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1076CDI.pdf | |
| AD7863BRZ-10 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7863BRZ-10.pdf | |
| AD5696RARUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5696RARUZ.pdf | |
| LC4512C-10FTN256I | IC CPLD 512MC 10NS 256FTBGA | LC4512C-10FTN256I.pdf | |
| EPF8282ALC84-4 | IC FPGA 68 I/O 84PLCC | EPF8282ALC84-4.pdf | |
| AM4377BZDND100 | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 491-NFBGA (17x17) | AM4377BZDND100.pdf | |
| MPC852TZT80A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) | MPC852TZT80A.pdf | |
| DG412FDY+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SO | DG412FDY+T.pdf | |
| SN75C198D | 4/0 Driver RS232 14-SOIC | SN75C198D.pdf | |
| SN74AHCT74DG4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74AHCT74DG4.pdf |