| Manufacturer Part Number: | ESH2PC-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PC-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PC-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PC-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PC-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PC-M3/85A is new and unused, you can buy ESH2PC-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PC-M3/85A.
| KBP206G-BP | IC BRIDGE RECT 2A 600V GBP | KBP206G-BP.pdf | |
| Z0103NN5AA4 | TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 | Z0103NN5AA4.pdf | |
| BD244A-S | TRANS PNP 60V 6A | BD244A-S.pdf | |
| SI3459BDV-T1-E3 | MOSFET P-CH 60V 2.9A 6-TSOP | SI3459BDV-T1-E3.pdf | |
| STB185N55F3 | MOSFET N-CH 55V 120A D2PAK | STB185N55F3.pdf | |
| 8N3DV85KC-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz, 164.3555MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0021CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-1147CDI | VCXO IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1147CDI.pdf | |
| AD9236BCPZ-80 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9236BCPZ-80.pdf | |
| XC4010XL-3TQ144I | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | XC4010XL-3TQ144I.pdf | |
| R5F100PGDFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | R5F100PGDFB#V0.pdf | |
| MB90022PF-GS-448E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-448E1.pdf | |
| DS21Q58L+ | Telecom IC Transceiver 100-LQFP (14x14) | DS21Q58L+.pdf | |
| ZL50211GBG2 | Telecom IC Echo Cancellation 535-PBGA (31x31) | ZL50211GBG2.pdf | |
| ISD2575P | Voice Record/Playback IC Multiple Message 75 Sec Pushbutton 28-DIP | ISD2575P.pdf | |
| TPS3808G25DRVT | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G25DRVT.pdf |