| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHE3/84A is new and unused, you can buy ESH2PCHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHE3/84A.
| KBP04M-E4/51 | DIODE 1.5A 400V KBPM | KBP04M-E4/51.pdf | |
| HSMS-8207-TR2G | RF Diode Schottky - 2 Pair Series Connection 4V 75mW SOT-143-4 | HSMS-8207-TR2G.pdf | |
| AZ23C33-TP | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 33V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C33-TP.pdf | |
| MMBZ5250BLT3G | Zener Diode 20V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5250BLT3G.pdf | |
| SMUN2211T3G | TRANS PREBIAS NPN 230MW SC59 | SMUN2211T3G.pdf | |
| ADC1613D125HN-C1 | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-VFQFPN (8x8) | ADC1613D125HN-C1.pdf | |
| OPA171AIDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA171AIDR.pdf | |
| 74LVT640PW/AUJ | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVT640PW/AUJ.pdf | |
| MAX6725AKASHD3+T | Supervisor Open Drain, Open Drain 3 Channel SOT-23-8 | MAX6725AKASHD3+T.pdf | |
| LTC2919IMS-3.3#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 10-MSOP | LTC2919IMS-3.3#TRPBF.pdf | |
| AP7343-105FS4-7B | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.05V 300mA X2-DFN1010-4 | AP7343-105FS4-7B.pdf | |
| S-13R1D2J-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA SOT-23-5 | S-13R1D2J-M5T1U3.pdf |