| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHM3/84A is new and unused, you can buy ESH2PCHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHM3/84A.
| DTB143EKT146 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 | DTB143EKT146.pdf | |
| CSD18534Q5A | MOSFET N-CH 60V 8SON | CSD18534Q5A.pdf | |
| IKW75N65EH5XKSA1 | IGBT Trench 650V 90A 395W Through Hole PG-TO247-3 | IKW75N65EH5XKSA1.pdf | |
| 8N4DV85LC-0018CDI8 | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0018CDI8.pdf | |
| MAX172BCWG+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX172BCWG+T.pdf | |
| DSPIC33FJ256GP710-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ256GP710-I/PT.pdf | |
| PIC16LC771/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 20-PDIP | PIC16LC771/P.pdf | |
| MB90F352SPMCR-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPMCR-GSE1.pdf | |
| Z8F042ASH020SC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042ASH020SC00TR.pdf | |
| AM4376BZDND100 | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 491-NFBGA (17x17) | AM4376BZDND100.pdf | |
| MAX9034AUD+T | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 14-TSSOP | MAX9034AUD+T.pdf | |
| 74LVCH244AT20-13 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVCH244AT20-13.pdf | |
| MC100EP451FAR2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 32LQFP | MC100EP451FAR2.pdf | |
| PI5C32390QE | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 16:8 24-QSOP | PI5C32390QE.pdf | |
| 25LC640A-I/P | IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8DIP | 25LC640A-I/P.pdf |