| Manufacturer Part Number: | ESH2PCHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PCHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PCHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PCHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PCHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PCHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PCHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PCHM3/85A.
| L4004R5 | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220AB | L4004R5.pdf | |
| IXTH220N075T | MOSFET N-CH 75V 220A TO-247 | IXTH220N075T.pdf | |
| 8N3QV01EG-0075CDI8 | VCXO IC 150MHz, 75MHz, 150MHz, 75MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0075CDI8.pdf | |
| AD7821KPZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 20-PLCC (9x9) | AD7821KPZ.pdf | |
| 5CEFA7F27I7 | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5CEFA7F27I7.pdf | |
| MB90F867EPMC-G-9019-SPE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90860E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F867EPMC-G-9019-SPE1.pdf | |
| TMDS442PNPR | 4:2 or 2:1 Switchable DVI/HDMI Receiver Interface 128-HTQFP (14x14) | TMDS442PNPR.pdf | |
| LM4040C20IDBZR | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040C20IDBZR.pdf | |
| LM431SBCMFX_G | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA SOT-23-3 Flat Leads | LM431SBCMFX_G.pdf | |
| TPS76925DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-23-5 | TPS76925DBVR.pdf |