| Manufacturer Part Number: | ESH2PD-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PD-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PD-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PD-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PD-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PD-E3/84A is new and unused, you can buy ESH2PD-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PD-E3/84A.
| KBPC2508T | DIODE BRIDGE 800V 25A KBPC-T/W | KBPC2508T.pdf | |
| JANTX1N5419US | Diode Standard 500V 3A Surface Mount D-5B | JANTX1N5419US.pdf | |
| GP10-4007EHE3/53 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10-4007EHE3/53.pdf | |
| 1N5946CPE3/TR12 | Zener Diode 75V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5946CPE3/TR12.pdf | |
| JAN1N4132-1 | Zener Diode 82V ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4132-1.pdf | |
| SI8241BB-D-IS1 | IC DRIVER CLASS D AUDIO 16SOIC | SI8241BB-D-IS1.pdf | |
| CY7B993V-2AXIT | IC CLK BUFF 18OUT 100MHZ 100LQFP | CY7B993V-2AXIT.pdf | |
| MAX1146BCUP+T | 14 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1146BCUP+T.pdf | |
| MCP47A1T-A0E/LT | 6 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | MCP47A1T-A0E/LT.pdf | |
| LFE5U-85F-8BG756C | IC FPGA 365 I/O 756CABGA | LFE5U-85F-8BG756C.pdf | |
| XC6VHX380T-2FF1155C | IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA | XC6VHX380T-2FF1155C.pdf | |
| MC908EY8CFAER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908EY8CFAER.pdf | |
| MC145027DWR2 | Encoder, Decoder IC Remote Control 16-SOG | MC145027DWR2.pdf | |
| FSA8108BUCX | Cell Phone Interface 12-WLCSP (1.16x1.56) | FSA8108BUCX.pdf | |
| MAX920ESA+T | Comparator General Purpose Open-Drain, Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX920ESA+T.pdf |