| Manufacturer Part Number: | ESH2PD-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PD-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PD-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PD-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PD-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PD-E3/85A is new and unused, you can buy ESH2PD-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PD-E3/85A.
| JAN1N758A-1 | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JAN1N758A-1.pdf | |
| NDB4060 | MOSFET N-CH 60V 15A D2PAK | NDB4060.pdf | |
| IRF6892STR1PBF | MOSFET N-CH 25V 28A S3 | IRF6892STR1PBF.pdf | |
| LTC2174IUKG-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2174IUKG-14#TRPBF.pdf | |
| DAC088S085CIMT/NOPB | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | DAC088S085CIMT/NOPB.pdf | |
| MB91F218SPMC-GTE1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F218SPMC-GTE1.pdf | |
| COP8CBR9IMT8 | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TSSOP | COP8CBR9IMT8.pdf | |
| DG413LDY-T1 | 4 Circuit IC Switch 1:1 17 Ohm 16-SOIC | DG413LDY-T1.pdf | |
| OPA453FAKTWT | General Purpose Amplifier 1 Circuit DDPAK/TO-263-7 | OPA453FAKTWT.pdf | |
| TLC2201CDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC2201CDR.pdf | |
| LM837N/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DIP | LM837N/NOPB.pdf | |
| MT53B4DAANK-DC | LPDDR4 32G 512MX64 FBGA QDP | MT53B4DAANK-DC.pdf | |
| IR2235JTRPBF | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 44PLCC | IR2235JTRPBF.pdf | |
| UC3854BDW | PFC IC Average Current 200kHz 16-SOIC | UC3854BDW.pdf | |
| PD69204AILQ-TR | POE PSE CONTROLLER | PD69204AILQ-TR.pdf |